Nie masz produktów w koszyku.
To nowa struktura, następca JPK_VAT (3), obowiązująca od dnia 1 października 2020 r. Jest to zestaw informacji o fakturach zakupów i sprzedaży za dany okres. JPK_V7M/K składa się dwóch części: ewidencyjnej - ewidencji VAT oraz deklaracyjnej - VAT-7. W odróżnieniu od JPK_VAT (3) obie wypełniamy równocześnie i zapisujemy do jednego pliku XML. Aby utworzyć plik XML możesz importować dane bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego twojej firmy, jeśli z takiego korzystasz, lub wprowadzać dane do naszych skoroszytów ręcznie. Wygenerowany plik JPK przesyła się wyłącznie w wersji elektronicznej do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli rozliczasz się kwartalnie.
Aby wysyłać co miesiąc plik JPK_VAT z deklaracją do Urzędu Skarbowego, należy użyć opracowanego przez Ministerstwo Finansów bezpłatnej aplikacji KLIENT JPK WEB. Udostępniamy dla Państwa INSTRUKCJĘ. Po zrealizowaniu wysyłki Klient JPK Web generuje UPO. Dodatkowo Urzędowe Poświadczenie Odbioru, po wpisaniu numeru referencyjnego można pobrać na stronie mikro-jpk.mf.gov.pl
Klient JPK Web służy również do wysyłki pozostałych struktur 'na żądanie' do urzędu skarbowego.Plik JPK_VAT z deklaracją musi zostać złożony do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeśli dzień ten wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, następuje przesunięcie do pierwszego dnia roboczego.
Przy pomocy oferowanych przez nas skoroszytów JPK w Excelu należy wygenerować plik XML, klikając na żółty przycisk "Zapisz JPK do pliku", znajdujący się w górnej-środkowej części pierwszego arkusza. Kolejny krok to wczytanie pliku XML do webowej aplikacji "Klient JPK WEB" i jego wysyłka do bramki Ministerstwa Finansów.
Import danych do naszych skoroszytów to bardzo proste zadanie. W tym celu zapraszamy do zapoznania się z krótką instrukcją. Do skoroszytów JPK można również wczytać utworzony wcześniej plik XML. Dane można oczywiście wpisywać również ręcznie, np. na bieżąco prowadząc działalność gospodarczą. Import danych możliwy jest z plików CSV, TXT, XLS, XLSX, XML, DBF, ODS
Otrzymasz od Ministerstwa Finansów SMSem lub na adres e-mail standardową informację o wystąpieniu niezgodności z prośbą o sprawdzenie składanych plików JPK_V7M/K oraz kontakt z właściwym US, aby wyjaśnić stwierdzone wątpliwości i ewentualnie skorygować złożony JPK_V7M/K
Jeżeli korzystasz ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, wskazanego w ustawie o VAT. Dotyczy to sytuacji, kiedy:
Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców, składających deklaracje VAT-7 lub VAT-7K dołączyło do grona podatników zobligowanych do prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (czyli rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania zestawienia swoich operacji gospodarczych w postaci pliku XML, czyli struktury JPK_VAT. Comiesięczne wysyłanie JPK_VAT objęło przedsiębiorstwa zgodnie z poniższymi etapami:
Pozostałe pliki JPK (JPK_PKPiR, JPK_EWP, JPK_FA, JPK_MAG, JPK_WB, JPK_KR) obowiązują od 1 lipca 2018 r. Są to pliki, które należy przekazać tylko na żądanie organów podatkowych – czyli nie wysyłamy ich co miesiąc jak ma to miejsce w przypadku plików JPK_VAT.
JPK_VAT ma charakter informacji podatkowej, dlatego niezłożenie go w terminie może spowodować sankcje karno-skarbowe. W zależności od okoliczności może to być wykroczenie lub przestępstwo. Co wyznacza granicę między nimi? Po pierwsze wartość uszczuplenia należności podatkowej – jeżeli przekracza ona 10 000 zł, jest to przestępstwo. Dodatkowo pod uwagę bierze się motywy działania sprawcy, stopień szkodliwości społecznej oraz sposób dokonania czynu.
Nie. Choć nasze skoroszyty można otworzyć w Open Office, to nie będzie w nich działał żaden przycisk. Nasze skoroszyty działają w Microsoft Excel 2003, 2007 i późniejszych (2010, 2013, 2016, 2019, Office 365, ..).
Jeżeli używają Państwo w swoim biurze Open Office, sugerujemy rozważyć wykupienie subskrypcji Office 365, przynajmniej na jedno stanowisko. Dane do naszych skoroszytów można przygotować w Open Office, a na tym jednym stanowisku używać skoroszytu JPK_VAT do ostatecznego tworzenia i wysyłania plików JPK. Typowy pakiet Office 365 Business instaluje na wskazanym przez użytkownika komputerze takie same programy MS Office jak te z wersji „z pudełka”. (Jedyną różnicą jest to, że w przypadku subskrypcji wersje instalacyjne są pobierane z Internetu). Pierwsze 30 dni subskrypcji jest „na próbę” (można z niej wtedy zrezygnować bez żadnych opłat). Potem można ją wykupić w trybie miesięcznym (koszt - ok. 35 zł netto /mies).
Nasze skoroszyty wymagają Excela 2003, 2007 lub późniejszych (2010, 2013, 2016, …), działają na komputerach typu PC. UWAGA ! Skoroszyty nie będą działać na komputerach typu MAC. Dodatkowo nasz produkt korzysta z pewnego komponentu, który jest dostępny w standardowych Windows 7 i następnych (8, 10, …). W Windows XP nasze skoroszyty również będą działać, o ile jest w nich zainstalowany, co najmniej SP2.
Najlepiej jest przekonać się, pobierając wersję demonstracyjną i sprawdzając, czy działają w niej przyciski zapisujące i odczytujące pliki JPK. (Technicznie wersja demonstracyjna jest identyczna z wersja produkcyjną).
Nie. Dane do wypełnienia naszych skoroszytów przygotowuje sam użytkownik. Można je wczytać z jednego lub kilku plików JPK uzyskanych z programów księgowych. Można je też eksportować z systemu księgowego do Excela, przekształcić w odpowiedni układ kolumn, skopiować i wkleić do odpowiednich list w naszym skoroszycie. Można wreszcie po prostu wpisać je ręcznie (ma to sens w przypadku bardzo małej liczby dokumentów).
Działanie naszych skoroszytów jest proste – co jest wpisane do skoroszytu, to zostanie zapisane do JPK.
Nie. Działanie naszego skoroszytu kończy się na stworzeniu pliku JPK (*.xml). Aby wysłać go do Ministerstwa Finansów, należy użyć specjalnego programu wysyłającego np. darmowej aplikacji Ministerstwa Finansów Klient JPK 2.0.. Autoryzować wysyłkę należy poprzez bezpłatny profil zaufany eG0 lub podpis kwalifikowany.
Do wysłania pliku JPK_VAT z deklaracją VAT-7 lub VAT-7K na serwer Ministerstwa Finansów należy posłużyć się specjalnym webowym programem Klient JPK WEB - bezpłatną aplikacją udostępnioną przez Ministerstwo Finansów przed wejściem w życie nowej struktury JPK_V7M / JPK_V7K. Każda wysyłka dokumentów JPK jest oznaczana na serwerze MF odpowiednim numerem referencyjnym. Posługując się tym numerem, można potem sprawdzać stan jej przetwarzania. Gdy przetwarzanie zakończy się sukcesem – podając numer referencyjny można odebrać i wydrukować UPO.
Wysyłając pliki JPK_VAT do Ministerstwa Finansów można posłużyć się bezpiecznym podpisem elektronicznym (e-podpis), Profilem Zaufanym ePUAP lub danymi autoryzującymi.
Proszę w takie pole wpisać „N/D” („nie dotyczy”), lub podobny skrót. Dla klasycznych transakcji detalicznych to samo może dotyczyć wymaganych pól z adresem. (W takich transakcjach „na paragon” klient nie jest znany).
TAK, nawet w przypadku składania tzw. „zerowych" deklaracji VAT w okresie rozliczeniowy, należy wygenerować i wysłać JPK_VAT. W takim przypadku należy wypełnić nagłówek pliku JPK_VAT oraz część zawierającą dane identyfikujące podmiot. Pozostałych pozycji merytorycznych pliku nie należy wypełniać i pozostawić puste. Podatnicy, którzy mają obowiązek na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupu, mają również obowiązek składania comiesięcznego pliku JPK_VAT.
Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) dla JPK_VAT podpisanego danymi autoryzującymi i wysłanego przez e-bramkę JPK_VAT można sprawdzić przez stronę UPO-JPK DA.
biur rachunkowych i jednostek samorządu terytorialnego. Już ponad 1 000 firm wykorzystuje naz program i wzór tego dokumentu 2020 do generowania plików JPK. Jednolite Pliki Kontrolne Excel za darmo można pobrać z naszej strony. Jeżeli interesuje Państwa struktura tego pliku, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dostępną na niniejszej stronie internetowej.
Dajemy Państwu możliwość tworzenia zupełnie nowych plików JPK 2020, które będziecie mogli wprowadzać do specjalnego skoroszytu. Nasz system to także możliwość weryfikacji pliku – jego podglądu, edycji, jak również ponownego zapisu, jak również możliwość scalania wielu plików w jeden.
Co wyróżnia nasze Jednolite Pliki Kontrolne? Każdy z nich to przede wszystkim:
Do wysłania pliku JPK_VAT na serwer Ministerstwa Finansów należy posłużyć się specjalnym programem. MF udostępniło taką bezpłatną aplikację. (Z tej samej strony można pobrać jej szczegółową instrukcję obsługi). Obecnie w trakcie wysyłania należy podpisać plik kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Każda wysyłka dokumentów JPK jest oznaczana na serwerze MF odpowiednim numerem referencyjnym. Posługując się tym numerem, można potem sprawdzać stan jej przetwarzania. Gdy przetwarzanie zakończy się sukcesem – podając numer referencyjny można odebrać i wydrukować UPO. Jeżeli również i Państwo poszukują wzorów JPK, zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją.
Oferujemy Państwu JPK Excel za darmo. Udostępnione poniżej wersje demonstracyjne mają wszystkie funkcje płatnych wersji. Wersje demonstracyjne skoroszytów nie zapisują wszystkich danych z arkuszy do pliku JPK.
W przypadku posiadania jakichkolwiek pytań związanych ze strukturą JPK oraz innymi kwestiami, zapraszamy do kontaktu. Nie wiesz, który ze skoroszytów jest odpowiedni dla Twojej firmy? Zadaj nam pytanie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji przez cały tydzień, w godzinach 8:00-20:00. Ogólnopolska Infolinia Jpk: +48 608 43 63 83