Menu

Wezwanie dla osób podlegających obowiązkowi kwalifikacji wojskowej

02
lut

Wzory wezwań dla osób podlegających obowiązkowi kwalifikacji wojskowej lub ubiegających się o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej oraz dla ochotników

Wzory wezwań dla osób podlegających obowiązkowi kwalifikacji wojskowej lub ubiegających się o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej


Na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 stycznia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wojskowej, publuikujemy wzory formularzy Wezwania dla osób podlegających obowiązkowi kwalifikacji wojskowej, jak również wezwania dla osób ubiegających się o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej oraz dla ochotników, w interaktywnym formacie PDF. formularze obowiązują od dnia 2 lutego 2024 r.

Zmieniony akt prawny: Dz.U. 2023 poz. 440
Zmieniający akt prawny: Dz.U. 2024 poz. 116

Dz.U. 2024 poz. 116

Załącznik 1
Wezwanie dla osób podlegających obowiązkowi kwalifikacji wojskowej

Załącznik 2
Wezwanie dla osób ubiegających się o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej oraz dla ochotników

Kwalifikacja wojskowa

Osoba, która po raz pierwszy stawia się do kwalifikacji wojskowej, jest zobowiązana dostarczyć wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, zgodnie z postanowieniami art. 58 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Przed komisją lekarską musi również przedstawić dokumentację medyczną (wyniki badań specjalistycznych z ostatnich 12 m-cy przed dniem kwalifikacji wojskowej).

Ponadto, celem prowadzenia ewidencji wojskowej, osoba, która ubiega się o kwalifikację wojskową musi dostarczyć dokumenty, które potwierdzą poziom wykształcenia, uczestnictwo w procesie edukacyjnym, jak również posiadane kwalifikacje zawodowe. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma prawo wyznaczyć inny termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli z ważnych powodów osoba ta nie może pojawić się w określonym terminie. W takim przypadku, osoba ta musi poinformować wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o przyczynach niemożności stawienia się i przedstawić dokument potwierdzający te przyczyny, zgodnie z postanowieniami art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

Z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej są zwolnione osoby, które spełniają jeden z poniższych warunków:

  1. Posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2024 r. poz. 90),
  2. Są całkowicie niezdolne do pracy lub do samodzielnego utrzymania się, a także zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. Warunkiem jest doręczenie wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) orzeczenia lub wypisu z treści orzeczenia stwierdzającego tę niezdolność lub niepełnosprawność, które umożliwia określenie zdolności do czynnej służby wojskowej.

Dodatkowo, należy poinformować szefa wojskowego centrum rekrutacji na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344) o dokonanym doręczeniu, zgodnie z postanowieniami art. 59 ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Osoba, która nie stawi się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, podlega karze grzywny w celu przymuszenia lub może być przymusowo doprowadzona przez Policję do kwalifikacji wojskowej, zgodnie z postanowieniami art. 59 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Niestawienie się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), przed komisją lekarską lub szefem wojskowego centrum rekrutacji w wyznaczonym terminie i miejscu, brak przedstawienia wymaganych dokumentów oraz odmowa poddania się badaniom lekarskim podlegają karze ograniczenia wolności lub grzywny, zgodnie z postanowieniami art. 68-1 pkt 1 i 3 tej samej ustawy.

    group_work Pliki cookie